سیر تا پیاز پرسشنامه

مفهوم پرسشنامه

پرسشنامه در لغت به معنی مجموعه ای سوال با هدف ارزیابی و جمه آوری اطلاعات که به صورت فیزیکی(کاغذی) و یا الکترونیکی در اختیار پاسخ دهنده گان قرار داده می شود. تعاریف مختلفی از پرسشنامه  در زیر ارائه شده است:

در فرهنگ معین: یک یا چند برگه شامل سوالاتی راجع به هویت و افراد خانواده و همانند آن که معمولاً در ادارات و مؤسسات به اشخاص می دهند تا پر کنند.

یک یا چند برگه شامل سوالاتی راجع به هویت و افراد خانواده و همانند آن که معمولاً در ادارات و مؤسسات به اشخاص می دهند تا پر کنند.

در فرهنگ دهخدا پرسشنامه را ورقی که بر آن چند پرسش نوشته اند و به داوطلب کاری دهند تا پاسخها بر آن نویسد.

بعضی منابع، مکتوب بودن را در تعریف پرسشنامه قید کرده‌اند (شاید در دوران دیجیتال، این قید چندان قابل پذیرش نباشد)

برخی منابع دیگر، پرسشنامه را ابزاری برای گردآوری اطلاعات از پاسخ دهنده‌ی مطلع تعریف کرده‌اند.

در برخی از تعاریف پرسشنامه، تاکید شده که موضوع سوالات در مورد دیدگاه‌ها و نگرش‌ و ترجیحاتمخاطب است.

برخی تعاریف دیگر، دانش و نگرش و عملکرد را به عنوان حوزه های اصلی مورد سنجش در پرسشنامه ها مطرح می‌کنند.

در تعریف ساده می توان گفت که: پرسشنامه یک ابزار تحقیقاتی با مجموعه‌ای از پرسش‌ها است که با هدف جمع آوری و ثبت اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع پرسشنامه ها کدام اند؟

پرسشنامه ها از نظر ماهوی، به سه دسته کلی طبقه بندی می شود و ما در این قسمت، آن ها را معرفی و تشریح می کنیم:

پرسشنامه هایی که برای شناخت علایق یا preferences به کار می روند (مثلا می خواهیم بدانیم مردم به کدام جناح سیاسی علاقه دارند)؛

پرسشنامه هایی که می کوشند نوع رفتار، عملکرد یا behaviors را شناسایی کنند (به عنوان مثال قصد دارید عادات غذایی کودکان مقطع ابتدایی را بررسی کنیم)؛

پرسشنامه هایی که به حقایق یا facts می پردازند (این پرسشنامه ها باید بسیار دقیق گزینش شوند و عاری از هرگونه جهت گیری شخصی تهیه گردند، زیرا مثلا وقتی می خواهیم میزان حقوق مردان و زنان را با هم بررسی کنیم، دیگر نظر و عقیده مهم نیست و تنها حقیقت را مطلوب ماست).

پرسشنامه استاندارد چیست؟

پرسشنامه های استاندارد ابزار هایی دقیق جهت جمع آوری اطلاعات هستند . این پرسشنامه ها می توانند شامل چندین پرسش شود . پرسشنامه استاندارد قبلا طراحی شده ند و به دفعات زیادی مورد آزمون و خطا قرار گرفته اند . گاهی اوقات با فروش فایل پرسشنامه نیز می توان کار های آماری را تسریع نمود.

از کجا پرسشنامه استاندارد تهیه کنیم؟

وبسایت های زیادی در زمینه تهیه و فروش و دانلود پرسشنامه فعالیت دارند ما قصد داریم شما را با وب سایتی آشنا  نماییم که بر اساس تمام استاندارد های موجود با کیفیت ترین و جامع ترین محصولاتش را در اختیار شما عزیزان قرار داده پرسش سنج حفظ اطلاعات شخصی و همچنین امنیت در پرداخت را وظیفه خود میداند.جهت ارتباط با این تارنما به لینک های داخل مقاله مراجعه نمایید.

  • مفید بودن
5
farhad

دیدگاه‌ها

*
*